Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne

Więźba dachowa w domu jednorodzinnym

Standardową technologią budowy domów jednorodzinnych jest wciąż tradycyjna technologia (murowa), która zapewnia stabilną konstrukcję ścian nośnych i przegród. Nie zmienia to jednak faktu, że bez względu na technologię, jednym z najważniejszych elementów konstrukcji jest dach. Coraz częściej do budowy dachów wykorzystywane są wiązary kratowe, które w znaczny sposób przyśpieszają prace ale w większości przypadków stawiana jest tradycyjna więźba dachowa. To połączenie jest najważniejsze i najbardziej odpowiedzialne w całej więźbie dachowej.

Jak ważnym elementem w konstrukcji więźby dachowej jest połączenie krokiew-murłata niech świadczy fakt, że coraz częściej możemy zaobserwować przy zmieniającym się klimacie zerwane lub uszkodzone dachy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest z pewnością niewłaściwy dobór połączenia.

Related Content

  1. Inwestor

    Zmieniający się klimat powoduje, że niemal we wszystkich częściach kraju coraz częściej występują silne wiatry. Być może widzieliście domy, które straciły dachy po burzy. Powód? Zazwyczaj te dachy były łączone za pomocą gwoździ lub wkrętów, a nie mocowane za pomocą złączy ciesielskich.

    Z tego powodu niemal każda konstrukcja może być potencjalnie narażona na zniszczenie jeżeli nie zostanie właściwie zabezpieczona. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby chronić swój dom.

    Sprawdź czy Twój dach jest odpowiednio zabezpieczony?

    Wszyscy zdają sobie sprawę że takie produkty jak złącza ciesielskie są wizualnie dyskusyjne i nie ma się czym chwalić. Lecz wykorzystując systemowe połączenia będziesz miał pewność że Twój dach został właściwie zabezpieczony. Nie oszczędzaj na systemowych rozwiązaniach i właściwym połączeniu więźby dachowej. To niecały procent w Twoim budżecie.

    Przy założeniu, że nasz dach ma dwadzieścia punktów połączeniowych krokiew-murłata a każde z nich będzie łączone obustronnie to:

    Potrzebujemy 80 złączy kątowych plus łączniki, które utworzą systemowe połącznie dające gwarancję przeniesienia odpowiednich sił.

    Zatem możemy przyjąć, że całkowity koszt połączenia / wzmocnienia krokwi z murłatą za pomocą systemowych złączy ciesielskich to średnio: 700 PLN

    • Jeżeli budujesz dom od fundamentów po dach to masz pełną kontrolę nad wykorzystaniem i zastosowaniem materiałów już na etapie wznoszenia więźby dachowej.
    • Jeżeli kupiłeś gotowy dom z dostępem do poddasza to możesz sprawdzić czy wykonawca inwestycji zadbał o jego właściwe połączenie. Jeżeli wykorzystał tylko łączniki to możesz wzmocnić już istniejące połączenie wykorzystując do tego celu złącza ciesielskie. (pokazać różnice w nośności łączników i złączy ciesielskich)
    • Jeśli nie masz dostępu do poddasza, sprawdź, czy możesz usunąć część podsufitki (spód okapu dachu) i spójrz na połączenie z zewnątrz budynku. Jeśli nie widzisz żadnego połączenia przy użyciu złączy ciesielskich, zastanów się nad możliwością ich dodania. Może to pomóc w zapewnieniu, że dach pozostanie przymocowany podczas zdarzeń wietrznych.

    Warto przeczytać

    Projektant

    Jako projektant lub doradca techniczny potrzebujesz dokumentacji i profesjonalnego oprogramowania, które pomoże Ci znaleźć najlepsze materiały i produkty do zaprojektowania właściwych połączeń, które zapewnią bezpieczeństwo konstrukcji.

    W przypadku więźby dachowej rozporowej projektant nie może pozwolić sobie na rutynę czy przeoczenie tak ważnego połącznie.

    Jako odpowiedzialny producent wykorzystujemy naszą wiedzę i dzielimy się nią ze wszystkimi zainteresowanymi.
    Tutaj możesz znaleźć ciekawe artykuły dotyczące więźby dachowej i linki do darmowego oprogramowania, które w znacznym stopniu uproszczą proces projektowania.

    Jako projektant / konstruktor możesz wziąć udział w naszych szkoleniach, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe i firmą Ditrich's przeprowadzamy co miesiąc.

    Sprawdź w zakładce Wydarzenia kiedy jest następny termin szkolenia.

    Wykonawca

    Duża część awarii budowlanych więźb dachowych, jest spowodowana błędami w projektowaniu lub wykonaniu tego połączenia. Jeżeli zignoruje się zapisy w projekcie więźby i stosuje „stare, dobre, sprawdzone rozwiązania” pomijając zalecenia, konsekwencją może być awaria więźby dachowej.

    Jako wykonawca wykonujesz bardzo odpowiedzialne zadanie łącząc wszystkie elementy więźby dachowej. Na zabezpieczenie integralności konstrukcji ma wpływ wiele czynników na które Ty jako wykonawca powinieneś zwrócić uwagę.

    Poniżej prezentujemy materiały, który pomogą Wam zapoznać się z informacjami dotyczącymi dobrych praktyk, wskazówek i błędów których możesz uniknąć podczas montażu więźby dachowej.

Contact

Simpson Strong-Tie Polska

Simpson Strong-Tie Etanco P.S.A.

ul. Karczunkowska 42
02-871 Warszawa
Polska