Zabezpieczenie dachu przed silnym wiatrem

Coraz częściej jesteśmy świadkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Niszczycielską siłę gwałtownych burz mogliśmy obserwować w sierpniu tego roku, niemalże w całym kraju. Silę żywiołu i skalę zniszczeń spowodowanych przez wiatr, mogą obrazować statystyki. W wyniku silnych wichur zostały zerwane lub uszkodzone dachy na 4804 budynkach. W samym woj. kujawsko-pomorskim, gdzie uszkodzeń było najwięcej, 2945 dachów uległo zerwaniu lub uszkodzeniu.

Rozpór w drewnianych budynkach szkieletowych

Rozpór więźby dachowej jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Zaniedbania projektowe lub wykonawcze w przeciwdziałaniu temu zjawisku mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Rozbiórki dachów w skutek awarii wywołanej siłami rozporu nie są niczym nadzwyczajnym. Rozpór więźby staje się jeszcze poważniejszym problemem jeśli mamy do czynienia z drewnianym budynkiem szkieletowym.

Szybka budowa schodów drewnianych

Drewniane schody mogą być ozdobą każdego domu. Jeżeli są precyzyjnie wykonane, idealnie spasowane, ukryto wszystkie połączenia mogą robić imponujące wrażenie. Jednakże budowa schodów drewnianych jest
zadaniem drogim i pracochłonnym. Często wymaga bardzo precyzyjnej obróbki drewna, a co za tym idzie specjalistycznych narzędzi.

Awaria więźby dachowej

O roli jaką pełni w konstrukcji więźby dachowej połączenie krokiew-murłata napisano już wiele. Osobiście także uważam, że jest to najważniejsze i najbardziej odpowiedzialne połączenie w całej więźbie dachowej. Duża część awarii budowlanych więźb dachowych, jakie miałem okazję widzieć, była spowodowana błędami w projektowaniu lub wykonaniu tego połączenia. Poniższy artykuł opisuje, ku przestrodze, prostą awarię więźby dachowej skutkującą bardzo dużymi konsekwencjami.

Wieszaki do belek drewnianych

Jednymi z najbardziej popularnych złączy ciesielskich są wieszaki belek. Złącza te są przeznaczone do połączenia belki drugorzędnej do belki głównej w taki sposób aby zapewnić bezpieczne przenoszenia obciążeń między elementami. Istnieje wiele typów wieszaków belek, a różnice w ich budowie mają wpływ na ich różne zastosowanie w konstrukcjach drewnianych. Warto prześledzić dostępne opcje pojawiające się w tej grupie złączy aby wybierać rozwiązanie najbardziej efektywne pod względem konstrukcyjnym i ekonomicznym.

Złącza ciesielskie - NOWOŚCI 2017

Nowy rok zbiega się z premierą nowych produktów wśród złączy ciesielskich. Z roku na rok zauważalna jest ewolucja rynku konstrukcji drewnianych. Pojawiają się nowe technologie i materiały budowlane, które powoli znajdują swoje miejsce w polskich realiach budowlanych. Nie wszystkie szturmem zdobywają rynek, jednakże nowe technologie na pewno wyznaczają trendy i przyszłe kierunki rozwoju branży. Aby nadążyć za tymi zmianami, wprowadzane są także nowości w asortymencie złączy ciesielskich.

Sztywność budynków szkieletowych

Projektowanie szkieletowych budynków drewnianych wymaga od konstruktora uwzględnienia mechanizmów i zjawisk nieuwzględnianych w tradycyjnych budynkach murowanych. Najważniejszą kwestią, na jaką musi zwrócić uwagę projektant, jest zapewnienie odpowiedniej sztywności budynku. Bagatelizowanie lub całkowite pomijanie tego problemu może rodzić bardzo poważne konsekwencje użytkowe, a w przypadku obciążeń o skrajnie dużej intensywności prowadzić do katastrofy.

Czytaj więcej

Zwiększenie sztywności budynków szkieletowych

Każdy materiał budowlany ma ograniczoną wytrzymałość, a każdy element konstrukcyjny ograniczoną nośność. Nie inaczej jest z budynkiem jako układem konstrukcyjnym. Analizując kwestię sztywności budynku szkieletowego można spotkać się z sytuacją, kiedy sztywność budynku jest mniejsza niż działające obciążenia. Co można zrobić aby zwiększyć sztywność domu szkieletowego? Jakie są możliwe rozwiązania jakie można zastosować? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Złącza do belki dwuteowej

Na polskich budowach coraz częściej można spotkać się z zastosowaniem nowoczesnych, drewnopochodnych materiałów budowlanych. Belki dwuteowe (ang. I-beam ) w dobie coraz popularniejszego budownictwa szkieletowego i pasywnego są powszechnie wykorzystywane jako krokwie lub belki stropowe.Belki dwuteowe mają wiele zalet, jednakże przed przystąpieniem do pracy z tego typu produktami należy zaznajomić się z podstawowymi złączami ciesielskimi dedykowanymi specjalnie dla tych produktów, bez których wykonanie więźby lub stropu może sprawiać trudności.

Czytaj więcej

Specyfikacja projektowania domów szkieletowych

Domy o konstrukcji szkieletowej często jeszcze postrzegane są, jako nietrwałe, do użytku sezonowego nadające się jedynie na domek nad jeziorem lub altankę na działce. Taki pogląd jest jak najbardziej nieprawdziwy. Pomimo starań i wieloletniej pracy osób znających i promujących tę technologię, ciężko jest zmienić sposób postrzegania w dość tradycyjnym podejściu Polaków do budowania. Niemniej jednak domy drewniane, o konstrukcji szkieletowej dzięki swoim zaletom, stają się coraz bardziej popularne.

Czytaj więcej

Kotwienie ścian szkieletowych

Kotwienie drewnianych ścian o konstrukcji szkieletowej z fundamentem jest kwestą niezwykle istotną dla nośności całego budynku. Odwiedzając budowy można spotkać się z wieloma rozwiązaniami i sposobami wykonania tego połączenia. Wydawać by się mogło, że nie jest to skomplikowany problem techniczny. Jednakże zakotwienie ścian do fundamentu spełnia kilka funkcji i musi przeciwdziałać kilku niebezpiecznym zjawiskom, charakterystycznym dla drewnianych konstrukcji szkieletowych.

Czytaj więcej

Złącza ciesielskie nie tylko do więźby

Złącza ciesielskie odruchowo kojarzymy z więźbą dachową, zapominając czasem, że słowo „ciesielstwo” ma znacznie szerszy zakres. Dlatego też tych produktów nie należy utożsamiać jedynie ze złączami dachowymi. W tym artykule chciałem przedstawić złącza ciesielskie których nie użyjemy w konstrukcji więźby, ale przy innych konstrukcjach ciesielskich są niezwykle przydatne.

Czytaj więcej

Stężenie wiązarów dachowych

Nie każdy wykonawca zdaje sobie sprawę jak ważną rolę konstrukcyjną pełni stężenie więźby dachowej. W szczególności dotyczy to konstrukcji o prostej bryle, jak dachy dwuspadowe na planie prostokąta. Takie budynki bardzo często wykonywane są z użyciem prefabrykowanych wiązarów dachowych. W przypadku tej technologii, zapewnienie poprawnego stężenia jest jednym z podstawowych warunków, jakie musi zagwarantować konstruktor i wykonawca dachu.

Czytaj więcej

Wkręty na taśmie

Dekarz, cieśla, instalator, każdy, kto kiedykolwiek miał okazję wykonywać prace remontowo – budowlane, dekarskie czy ciesielskie doskonale zdaje sobie sprawę, jak często przydaje się wkrętarka w tego typu zajęciach. Rynek elektronarzędzi oferuje szereg urządzeń różniących się zastosowaniem czy rozwiązaniami technicznymi, ale wszystkie wkrętarki łączy jedno - QUIK DRIVE.

Czytaj więcej

Kotwienie złączy ciesielskich

Złącza ciesielskie zwane również złączami do drewna, jak sama ich nazwa wskazuje, służą do połączeń drewnianych elementów konstrukcji. Wiele złączy pozwala jednak na szersze ich zastosowanie i umożliwiają połączenie drewnianych fragmentów konstrukcji z betonowymi elementami. Połączenia tego typu wykorzystują kotwy mechaniczne i chemiczne. W tym artykule omówię kilka kwestii na które trzeba zwrócić uwagę, kotwiąc złącza ciesielskie do betonu.

Czytaj więcej

Gwoździe wkręty czy złącza

Pewnie każdy cieśla nieraz zadawał sobie to pytanie zastanawiając się, jak połączyć dwa elementy więźby. W tym artykule spróbuję porównać połączenia wykonane z użyciem gwoździa krokwiowego, wkręta ciesielskiego i systemowych złączy ciesielskich. Każde z tych rozwiązań ma z pewnością różne zalety – cena, szybkość montażu czy duża nośność. Są oczywiście też wady…

Czytaj więcej

Dobór złączy na przykładzie dachu wiązarowego

W związku z dużym zainteresowaniem technologią prefabrykowanych wiązarów dachowych, postanowiliśmy powrócić do tego tematu. Złącza dedykowane do tego typu konstrukcji prezentowaliśmy w FD&C 1/2014. W poniższym artykule chciałem na przykładzie konkretnego dachu omówić możliwości jakie dają złącza ciesielskie w połączeniu z prefabrykowanymi wiązarami drewnianymi.

Czytaj więcej

Oprogramowanie Connector Selector

Connector Selector i Anchor Designer to dwa darmowe programy inżynierskie, stworzone przez firmę Simpson Strong-Tie. Pozwalają w łatwy i szybki sposób zaprojektować połączenie z zastosowaniem złączy ciesielskich w połączeniach drewno-drewno i kotew chemicznych i mechanicznych w połączeniach drewnobeton. Są to kolejne dwa narzędzia, które mają ułatwić projektantowi wybór rozwiązania adekwatnego do danego połączenia i pojawiających się obciążeń.

Czytaj więcej

Złącza ciesielskie - NOWOŚCI 2015

Złącza ciesielskie dostępne na rynku nie są zamkniętym zbiorem. Każdego roku pojawiają się jakieś nowe produkty które mają odpowiedzieć konkretnemu zapotrzebowaniu lub rozwiązać dany problem na budowie. Inżynierowie w dziale badań i rozwoju Simpson Strong-Tie nieustannie pracują nad nowymi złączami. Pierwszym etapem procesu, który skutkuje produkcją nowego złącza, zawsze jest rozmowa z wykonawcą lub projektantem. Tylko dzięki poznawaniu problemów na prawdziwych budowach i chęci ich rozwiązywania mogą powstawać złącza które odniosą sukces na rynku.

Czytaj więcej

Stalowe podstawy słupów drewnianych

Mówiąc o złączach ciesielskich do więźb dachowych z reguły mamy na myśli kątowniki, wieszaki belek, złącza płatwiowo-krokwiowe czy płytki perforowane. Rzadziej przychodzi nam zastosować złącza z grupy podstaw słupów. Niemniej jednak w wielu konstrukcjach, nawet domków jednorodzinnych, pojawiają się słupy podpierające zadaszenie ganku czy też płatwie na poddaszu. Ta grupa złączy jest jedną z najbardziej zróżnicowanych - od małych podstaw ogrodowych do dużych złączy przenoszących obciążenia na poziomie kilkunastu ton. Ten artykuł ułatwi wybór odpowiedniej podstawy.

Czytaj więcej

Copyright © 2010, Simpson Strong-Tie Co., Inc. All Rights Reserved
Contact Webmaster with questions or comments.